Jak skutecznie chronić naszą rodzinę przed grypą

Drogie Mamy, które posyłacie dzieci do klubów malucha, żłobków i przedszkoli, ten tekst jest ze specjalną dedykacją dla Was!

grypa

Okres od października do końca marca jest szczególnym czasem, gdy nasze dziecko co i rusz przynosi jakieś choroby do domu. Wystarczy, że jeden dzieciaczek w przedszkolu wykazuje symptomy choroby, a już sznureczkiem za nim wszystkie nasze pociechy poprzez kontakt z prądkującym malcem podłapują zarazki, wirusy, czy inne ustroństwa. Oczywiście nie odizolujesz swojego maluszka, więc za chwilę chorujesz Ty i Twój mąż. Dom przemienia się w szpital, kurujecie się na wszystkie dostępne sposoby, po czym tydzień po skutecznym wyzdrowieniu sytuacja się powtarza, i tak w koło Macieju.

Dlatego poniżej mój dekalog zdrowia, czytajcie i stosujcie!

  1. Widzisz, że dziecko ma pierwsze objawy choroby, nie myśl że z małym katarkiem jakoś się jeszcze w przedszkolu prześmiga. Reaguj, szanuj zdrowie innych – zarządź krótką kwarantannę. Poślesz dziecko do przedszkola, gdy będziesz miała pewność, że jest w pełni zdrowe, w ten sposób nie zarazisz innych dzieci. Pamiętaj, że ostatnie dziecko, które złapie chorobę może powtórnie zarazić Twojego maluch, który właśnie powrócił do przedszkola.
  2. Dbaj o zdrową dietę, Twoje dziecko nie tylko potrzebuje zdrowia. Potrzebuje też zdrowej mamy. Codziennie porcja warzyw i owoców pomoże Ci wzmocnić organizm.
  3. Spaceruj, ćwicz i biegaj. Potrzebujesz świeżego powietrza tak samo jak Twoje dziecko.
  4. Unikaj zatłoczonych miejsc. Wirusy przenoszą się drogą kropelkową. Miej na uwadze, że to Ty pierwsza możesz zarazić dziecko.
  5. Często myj ręce ciepłą wodą i mydłem przez 15 do 30 sekund. Zmniejszysz w ten sposób ryzyko przeniesienia infekcji.
  6. Ubieraj się odpowiednio do temperatury nie do pory roku. To, że mamy zimę to jeszcze nie znaczy, że na dworze jest minus dwadzieścia.
  7. Śpij 7 – 8 godzin na dobę. Przemęczony organizm jest bardziej podatny na infekcje.
  8. Wietrz często pomieszczenia. Dodatkowo obniżysz w ten sposób temperaturę w domu, która gdy jest zbyt wysoka to niekorzystnie wpływa na drogi oddechowe.
  9. Pomyśl o szczepieniu się przeciw grypie. W Polsce epidemie grypy występują najczęściej w pierwszych trzech miesiącach roku.
  10. Suplementuj się mądrze. Produkty spożywcze są coraz bardziej ubogie w witaminy, nie zaszkodzi dodatkowa dawka wit. D3 i wit. C. Przy doborze witamy C szczególną uwagę należy zwrócić na to aby była lewoskrętna. Wiele dostępnych na runku wit. C to słodkie dropsy nie aktywne biologicznie. Jeżeli decydujesz się na suplementy poczytaj fora internetowe, poszukaj tych najlepszych, z reguły są niestety też najdroższe.

To już wszystko co mogę Wam doradzić. Trzymajcie się ciepło i nie chorujcie!

Tagi: ,

Dodaj komentarz