Kalendarium ciąży – drugi trymestr

pregnant woman4 miesiąc:

Dziecko nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Zachodzi zmiana proporcji ciała gdyż szybciej zaczyna rosnąć tułów i kończyny względem głowy. Dziecko połyka płyn owodniowy, ma odruchy ssania – może teraz ssać kciuka. Mimo że oczka są w dalszym ciągu zamknięte, to dziecko reaguje na światło. Dziecku zaczynają rosnąć włoski. Widać już zarys brwi i rzęsy.  Dochodzi do rozwoju kosmówki, która zapewnia wymianę gazów między matką, a płodem. Dostarcza też substancji budulcowych niezbędnych do rozwoju, jak również do przemiany materii. Dziecko szybko rośnie, ma już ok. 10 cm.

5 miesiąc:

Rozwijają się kości, które stają się coraz mocniejsze za sprawą procesu kostnienia. Maluch zwiększa swoją masę, i zaczyna reagować na bodźce. Na początku nie słyszy ale odczuwa wibracje spowodowane głośnymi dźwiękami np. odkurzacza. Odczuwa gwałtowne ruch, zmianę temperatury. Powstają kubki smakowe, które pozwalają mu smakować wody płodowe. Co ciekawe jeżeli są one słodkie, malec może połykać ich więcej, gdy natomiast są słone lub kwaśne to mogą mu nie smakować i ogranicza ich picie. Ze względu na dużą ilość wód płodowych dziecko ma większe możliwości ruchowe, które chętnie wykorzystuje i możemy odczuwać kopanie. Mierzy do czubka głowy do pośladków ok. 16 cm i waży już nawet 280 g.

6 miesiąc:

Dziecko rośnie bardzo szybo i pod koniec miesiąca podwaja swoją masę. Zaczyna otwierać powieki. Ostatecznie wykształca się siatkówka oka. Zaczyna też kształtować się pamięć, system nerwowy jest już rozwinięty i reakcje na bodźce następują w ułamku sekundy. Na razie maluch miał nieproporcjonalnie dużo skóry, ale teraz szybko zaczyna produkować tkankę tłuszczową oraz strukturę mięśniową, które wypełnią wolne miejsca. Włosy na głowie nie mają jeszcze pigmentu, pozostają bezbarwne. Dziecko mierzy 22 cm i waży – uwaga – 700 gramów.

Tagi:

, ,

Dodaj komentarz