Kalendarium ciąży – pierwszy trymestr

Jesteśmy w ciąży. Zastanawia nas rozwój naszego dziecka. Pytamy jak rośnie, jak rozwijają się jego narządy, jak wyglądają kolejne etapy ciąży. Pokrótce postaram się przedstawić kalendarium ciąży w podziale na miesiące.

Pierwszy trymestr

1 miesiąc:

Zaczyna się nowe życie. Najprawdopodobniej jeszcze nie wiesz, że jesteś w ciąży. Właśnie w zawodach na „dochodzenie” wzięło udział 300 mln plemników, z których w okolicę miejsca zapłodnienia doleci nie więcej niż 500 z nich. Do komórki jajowej zazwyczaj wnika jeden – oczywiście bierzemy też pod uwagę ciążę wielopłodową, którą już omawiałam w czerwcu – http://www.webmama.com.pl/wystepowanie-ciazy-mnogiej/. Pierwszy tydzień nazywamy okresem przedzarodkowym. Rozpoczyna się bruzdkowanie, czyli podział połączonych komórek w skutek czego powstają komórki nazywane blastometrami. Po kilku dniach komórki ulegają przemieszczeniom, aby umożliwić uformowanie dwóch części blastocysty z których rozwinie się zarodek i pozostałe elementy jaja płodowego. W dalszej części rozwoju, po upłynięciu kolejnych kilkunastu dni dochodzi do zagnieżdżenia jaja płodowego w głębi błony śluzowej, która wyścieła macicę. Pod koniec czwartego tygodnia, czyli w drugim tygodniu rozwoju ciąży, w tarczy zarodkowej różnicuje się część głowowa i ogonowa przyszłego zarodka. Zazwyczaj w tak wczesnym okresie ciąży organizm nie daje wyraźnych sygnałów o zmianach, jakie wkrótce będą miały miejsce. Jeżeli przewidujemy możliwość wystąpienia ciąży, czyli jeżeli ciąża była planowana, ważne aby w tym pierwszym okresie „zagnieżdżania” nie przemęczać organizmu, nie nosić ciężkich rzeczy, gdyż może to wpłynąć negatywnie na rozwój zarodka i może powodować powstawanie krwiaków. Unikać należy też gorących kąpieli.

2 miesiąc:

W drugim miesiącu zachodzą znaczące zmiany. Na początku drugiego miesiąca ciąży powstaje struktura zwana płytką nerwową, która następnie przekształca się w rynienkę nerwową, stanowiąc kolejny krok w tworzeniu przyszłego układu nerwowego płodu. Zaczyna bić serce (ok. 22 dnia rozwoju), można też zobaczyć zarys twarzy maleństwa – widoczne są zaczątki nosa, ust i oczu. W ekspresowym wręcz tempie zaczynają rozwijać się narządy wewnętrzne oraz mózg. Na wstępie rozwija się jelito pierwotne i powstaje zawiązek wątroby. Następnie formuje się twarzoczaszka i powstaje zawiązek układu moczowego. Powstają oskrzela główne i oskrzela płatowe. Pojawiają się także zawiązki trzustki, śledziony czy nadnerczy. W układzie nerwowym zaczynają powstawać pierwsze połączenia synaptyczne, dzięki czemu zakończenia nerwowe mają czynny kontakt z włóknami mięśniowymi. Intensywnie rosną pętle jelitowe. W końcu rozwijają się też cieniutkie jak nić pajęczyny paluszki rąk i stóp. Długość ciemieniowo-siedzeniowa rozwijającego się zarodka waha się między 8 a 13 mm, a jego masa wynosi ok. 0,25 g.

3 miesiąc:

Malec zaczyna produkować krew. Rośnie tułów, właściwie zanika jego część ogonowa. W układzie oddechowym dochodzi do wykształcenia jamy opłucnej. Rozwija się układ oddechowy, w błonie śluzowej pokrywającej tchawicę i oskrzela powstają gruczoły produkujące śluz. Dziecko ćwiczy mimikę mimikę – tj. marszcz czółko, zaczyna ziewać. Pod koniec trzeciego miesiąca dziecko mierzy ok. 5 cm. Mogą pojawić się maleńkie zawiązki zębów mlecznych. Pod koniec trzeciego miesiąca powstają zalążki paznokci, rozwija się tęczówka. Najciekawsze, że maluszek rusza główką, potrafi już otwierać i zamykać usta. Niekiedy na USG można już poznać płeć, chociaż są też głosy, że określenie to może być mylne i trzeba poczekać do 15 tygodnia.

Tagi: , ,

Dodaj komentarz