Lęk separacji u dzieci

Nadchodzi właśnie ten moment gdy musisz wrócić do pracy i rozstać się ze swoim szkrabem przynajmniej na kilka godzin dziennie. Obawiasz się tego, gdyż nie wiesz jak zareaguje dziecko. Cały czas było przy Tobie, a Ty przecież znasz go najlepiej i znasz też najlepiej jego potrzeby. A może kto inny nie zajmie się nim tak dobrze? Może w przedszkolu będzie czuło się źle, będzie osamotnione i zdane na własne, jeszcze nie wykształcone reakcje i umiejętności? I tu nagle pierwszy dzień w przedszkolu, a Twoje obawy się spełniają. Dziecko nie chce Cię puścić, boi się zostać samo, jest zlęknione i nie podoba mu się nowa sytuacja. Trzyma Cię więc mocno za nogę i płacze lub lamentuje. Nie martw się, dodaj otuchy dziecku, miej twarz pokerzysty i delikatnie ale stanowczo pozostaw dziecko pod opieką Pań przedszkolanek. Jest to ważny etap w rozwoju Twojego dziecka i musi przez niego przejść samodzielnie. Miej świadomość, że zostawiasz je w rękach osób, które mają predyspozycje i kompetencje do zajmowania się dziećmi. Dziecko po ósmym miesiącu życia potrafi przywołać Twój wizerunek z pamięci i wiedzieć o Twoim istnieniu nawet gdy w danej chwili jesteś poza zasięgiem jego wzroku. W języku psychologii zjawisko to nazywa się „stałość przedmiotu”. Dziecko zostawione w przedszkolu uczy się większej samodzielności, ale najważniejsze, że uczy się zaufania do Ciebie. Nabiera pewności, że zawsze po niego wrócisz i, że przedszkole jest wpisane w codzienny harmonogram dnia.

lęk separacyjny

Wychodzisz więc i zostawiasz dziecko w nowym dla niego środowisku. Płacz przejdzie, a nowe doświadczenie wzmocni je i doda pewności siebie. Dziecko szybko zaadaptuje się do nowej sytuacji. Za każdym razem kiedy będzie zostawało w przedszkolu, będzie nabierało przekonywało się, że to nic strasznego. Po jakimś czasie na pewno polubi nowe towarzystwo i zabawy z dziećmi.

Lęk separacji to naturalny stan rzeczy. Pojawi się około ósmego miesiąca i może utrzymywać się przez kilka lata. Niektóre dzieci przechodzą go łagodniej inne ostrzej. Lęk separacji może powracać. Częściej obserwuje się go u chłopców. Nawet jeżeli lęk separacji jest bardzo intensywny, może nie mieć najmniejszego wpływu na rozwój emocjonalny Twojego dziecka.

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

, aby móc dodać komentarz.