Nowotwory piersi i jajników – Angelina Jolie pokazuje, jak im przeciwdziałać

W ostatnim czasie w mediach pojawiła się informacja o kolejnej operacji Angeliny Jolie. Gwiazda poddała się zabiegowi usunięcia jajników. Dwa lata temu zdecydowała się na podwójną mastektomię. Wszystko dlatego, że wykryto u niej mutację genu BRCA1, która zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory piersi i jajników. Angelina dzieli się swoimi przeżyciami, aby zwrócić uwagę na świadome dbanie o zdrowie.

testDNA_nowotwory_piersi_i_jajnikow

Mutacje genów BRCA1 i BRCA2 są najczęstszą przyczyną nowotworu piersi i jajników. Są to geny odpowiedzialne za procesy naprawcze DNA i jeśli nie działają prawidłowo, zwiększa się liczba komórek z wadliwymi chromosomami, co sprzyja powstaniu raka. Mutację można łatwo wykryć za pomocą badania genetycznego, wykonywanego na podstawie wymazu z policzka lub krwi. Określa się w ten sposób ryzyko zachorowania. Wiedza na temat istniejącego ryzyka pozwoli podjąć działania, które mogą zmniejszyć je z 80% do 10%!

Kto może zachorować

Wadliwe geny mogą być przenoszone z pokolenia na pokolenie. Szczególnie zagrożone są więc te kobiety, w których rodzinie zdarzały się już przypadki zachorowania na raka piersi, jajnika lub inne nowotwory. Podobnie jest w przypadku aktorki. Przez raka straciła matkę, babcię i ciotkę.  Sama ma sześcioro dzieci i jak podkreśla w wywiadach – chciałaby dla nich żyć jak najdłużej. Obecność mutacji BRCA1 i BRCA2 warto zbadać również w przypadku stosowania antykoncepcji hormonalnej lub hormonalnej terapii zastępczej.

Mutacja BRCA1 i BRCA2 stwarza zagrożenie nie tylko dla kobiet. U mężczyzn zwiększa ryzyko zachorowania m.in. na nowotwór sutka. Tylko w Polsce na raka piersi zapada co roku 14 tysięcy osób. Aż połowa z nich przegrywa z chorobą, chociaż we wczesnym stadium nowotwór można z powodzeniem leczyć.  Bardzo ważne jest, aby został on jak najszybciej wykryty.

Objawy, na które warto zwrócić uwagę:

·         Zaciągnięcie brodawki

·         Opuchlizna na piersi – pojawiająca się miejscowo lub na całej piersi

·         Zaczerwienienie skóry nad piersią lub jej zaciągnięcie

·         Wydobywające się z piersi upławy

·         Nietypowy ból oraz tkliwość piersi

·         Stwardnienie lub guzek pod pachą

Każda zmiana w wyglądzie czy kształcie piersi lub nieprawidłowość wyczuwalna przy dotyku, powinna zostać szybko skonsultowana z lekarzem. Warto też wykonywać regularnie badanie USG, które jest refundowane przez NFZ.

Mutacja to nie wyrok!

Wykryta mutacja może być wskazaniem do wykonania badań przesiewowych. Umożliwią one wcześniejsze wykrycie nowotworu – w fazie, gdy jest on wyleczalny. Ponieważ mutacje są dziedziczne, stwierdzenie ich obecności może być sygnałem do przebadania krewnych. Jeżeli badanie potwierdzi obecność wadliwego genu, razem z lekarzem należy rozważyć dostępne metody zmniejszenia ryzyka zachorowania. W przypadku Angeliny Jolie były to zabiegi prewencyjne, polegające na usunięciu piersi i jajników, jednak nie zawsze tak jest. Aktorka daje przykład, że można aktywnie przeciwdziałać nawet nowotworom. Wiedza o ryzyku zachorowania i o stanie swojego zdrowia jest bardzo istotna. Może nawet uratować życie.

Tina Pysiewicz, testDNA, www.testdna.pl

Tagi: , ,

Dodaj komentarz