Oznaki choroby niemowlęcia

Chory niemowlakZostaliśmy rodzicami, uczymy się komunikacji z naszym maleństwem. Jak wiemy niemowlę nie mówi, ale oznajmia swoje potrzeby językiem ciała. Niemowlę narażone jest też na liczne dolegliwości i choroby. Odczytując prawidłowo wysyłane sygnały możemy skutecznie reagować i przeciwdziałać. Poniżej postaram się omówić podstawowe, a zarazem najważniejsze objawy, które powinny Was zaniepokoić.

Płacz wywołany bólem

Z reguły rodzice potrafią po pewnym czasie odróżniać rodzaje płaczu. Płacz wywołany bólem jest znacznie intensywniejszy. Dziecko nie reaguje na tulenie, ciężko je czymś zabawić i odwrócić jego uwagę. Cała koncentracja dziecka zwrócona jest na głośny, niepohamowany płacz.

Boli uszko

Zapaleniu ucha towarzyszą często katar i temperatura. Dziecko ociera uchem o materac, płacze nieprzerwanie lub krzyczy. Może mieć zbolały wyraz twarzy i być markotne.

Bolą dziąsła

Zwłaszcza gdy niemowlaki ząbkują, mogą mieć obolałe i napuchnięte dziąsła. Jeżeli dziąsła nie bolą tylko swędzą, dziecko się bardziej ślini i wkłada palce do buzi. Natomiast jeżeli maluch odczuwa promieniujący ból, może łapać się za ucho, gdyż ma problemy ze zlokalizowaniem źródła bólu.

Boli główka

Jeżeli dziecko intensywnie płacze, a przy tym wymiotuje, pręży się do tyłu, czy ma okresy apatii, może to znaczyć że boli je głowa. W skrajnych przypadkach dziecko dostaje drgawek lub zauważyć można tętniące ciemię na główce. Takich objawów nie wolno bagatelizować, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Boli gardło

Gdy boli gardło dziecko może odmawiać sobie przyjmowania pokarmu. W czasie infekcji górnych dróg oddechowych maluch może mieć zmieniony głos, często pojawia się chrypka. Stan taki utrzymuje się niekiedy nawet do trzech tygodni. Farmakologia z niemowlęciem jest stosunkowo ograniczona, rozwój choroby powinien być nadzorowany przez lekarza. Gdy dziecko jest spokojne, ma dobry humor i prawidłowo się odżywia, to znak, że jego organizm zwalcza wirus.

Boli brzuszek

U niemowlaków bóle brzuszka z reguły powodowane są nadmiernymi skurczami przewodu pokarmowego. Brzuszek jest twardy, wzdęty, dziecko podkurcza nóżki i się pręży. W przeważającej większości ból spowodowany jest kolką brzuszną, która jest przypadłością niegroźną i mija między czwartym, a piątym miesiącem życia, wraz z dojrzewaniem układu pokarmowego. Gdy bólom towarzyszy biegunka, podwyższona temperatura lub wymioty, to znak rozwijającej się infekcji żołądkowej, która wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem i szybkiego reagowania. Nieleczona doprowadzić może w skutkach do bardzo groźnego odwodnienia organizmu i m.in. uszkodzenia pracy nerek.

Wymienione objawy i reakcje dzieci są przykładowymi w danych stanach chorobowych. Jednakże trzeba zwrócić uwagę na fakt, że każde dziecko może mieć indywidualne, charakterystyczne tylko dla siebie zachowanie, które może wskazywać na stan chorobowy. Dlatego rodzic powinien obserwować dziecko, a każde niepokojące symptomy, odbiegające od codziennego zachowania, jak np. apatia, ospałość, rozdrażnienie, grymas, wiotkość, osłabienie – warto skonsultować z lekarzem. Słaby i cichy płacz u poprzednio głośnego dziecka może być oznaką zmęczenia i wyczerpania, i powinien budzić Nasz niepokój.

Tagi: , ,

Dodaj komentarz