Pielęgnacja skóry kolagenem po okresie ciąży

Z czego składa się skóra

Jak mawiał nasz słynny zielony znajomy z bajki „Shrek” – „Ogry mają warstwy!”. I miał tu na myśli swoją powłokę wierzchnią czyli skórę, która pomimo pozorów grubej i odpornej była w rzeczywistości delikatna i krucha na raniące ją słowa. Zielony kolega nie mylił się, skóra ma warstwy i to trzy, należy o nie dbać gdyż parafrazując przysłowie – w zdrowej „skórze” zdrowy duch. Do warstw skóry zaliczają się:

  • Naskórek (Epiderma) – dzieli się na warstwę podstawową, kolczystą, ziarnistą i rogową. W skład naskórka wchodzą keratynocyty, a także komórki barwnikowe, komórki Langerhansa, i komórki Merkla. Pełni funkcję ochronną i rozrodczą.
  • Skóra właściwa – utworzona z tkanki łącznej – w której znajdują się włókna kolagenowe, elastyna, oraz elementy komórkowe tj. fibroblasty, mastocyty, komórki krwi. Zawiera receptory, naczynia krwionośne, gruczoły i nerwy. Jest środkową warstwą, która pełni funkcje odżywcze i wspierające
  • Tkanka podskórna – stworzona z tkanki tłuszczowej i tkanki łącznej. Pełni funkcję swoistego izolatora termicznego dla ustroju.

Kolagen

 

Pojawienie się rozstępów

Wiadomo, że skóra podlega pewnym procesom degradacji. Niszczy się i wiotczej nie tylko pod wpływem starzenia. Możemy ją zniszczyć na wiele sposobów, wśród których należy wymienić m.in. jej nadmierne rozciągnięcie w nieproporcjonalnie krótkim czasie, prowadzące do pojawienia się rozstępów. Z rozstępami mamy do czynienia szczególnie po okresie ciąży, gdy nasz brzuch zwiększa swoją objętość na skutek rozwoju i rozrostu płodu. Powstałe w ten sposób blizny szpecą nasze ciało i są powodem rozpaczy wielu kobiet. Aby zniwelować powstałe skazy uciekamy się z reguły do pielęgnacji dermatologicznej z zastosowaniem wysokiej jakości kosmetyków i kremów renomowanych firm. Nie wszystkie jednak przynoszą zamierzony efekt, a jedynie uszczuplają nasz domowy budżet. Dlatego żeby nie dać się naciągnąć sloganom reklamowym, a tym samym oszukać przez nieuczciwe firmy, należy zapoznać się ze sposobem funkcjonowania naszej skóry. Przede wszystkim musimy wiedzieć z czego skonstruowana jest nasza skóra, oraz jakich substancji potrzebuje do prawidłowego rozwoju.

Kolagen jako panaceum na wady skóry

Jak powiedzieliśmy skóra właściwa składa się dużej mierze z komórek (fibroblastów) odpowiedzialnych za produkcję kolagenu. To kolagen, oraz po części elastyna odpowiadają za jakość naszej macierzy międzykomórkowej (tkanki łącznej), która jest największą tkanką naszego organizmu. Tworzy ona bazę i fundament naszych organów i tkanek. Wraz z krwią i limfą formułuje wewnętrzne środowisko organizmu. Komórki rozwijają się i funkcjonują prawidłowo jedynie wówczas, gdy odżywiane są optymalną ilością białka o właściwej jakości. Przy czym jakość oznacza tu przede wszystkim  przyswajalność. Ponieważ ilość nie przechodzi w jakość, to nie jest ważne ile spożyjemy aminokwasów lecz jak spożytkuje je nasz ustrój.

Najważniejszym i decydującym o dobrej formie tkanki łącznej białkiem jest kolagen, który odpowiada w pierwszym rzędzie za sprężystość, gładkość i elastyczność skóry. Mówi się, że kto zachowuje długo dobry kolagen w tkankach skóry, ten długo wygląda młodo. Powodem takiego stanu rzeczy są produkty dysymilacji kolagenu czyli wolne aminokwasy, które pośredniczą w odżywiania komórek, a przy tym mają właściwości odnawialne i regeneracyjne dla organizmu.

 

Dlatego jeżeli chcemy prawidłowo zadbać o naszą skórę powinniśmy zapewnić jej dostarczenie wystarczającej ilości kolagenu do organizmu. Efekt ten najlepiej uzyskać stosując zbilansowaną dietę bogatą w białko, oraz dbając o aktywność fizyczną naszego organizmu. W przypadku wspomagania się kosmetykami i substancjami farmakologicznymi należ zwrócić uwagę na preparaty zawierające kolagen zarówno w postaci kremów jak i suplementów diety.

Tagi: ,

Dodaj komentarz