Pierwsza wizyta u stomatologa

Z naszą pociechą do stomatologa powinniśmy udać się po 12 miesiącu życia. Wizyta nie będzie miała na celu standardowego leczenia, ale rozpoczęcie profilaktyki. Na spotkaniu to głównie rodzice dowiadują się jak dbać o higienę jamy ustnej malucha. (Pamiętajmy, że do 6-7 roku życia to my jesteśmy odpowiedzialny za prawidłową dietę i regularne czyszczenie ząbków.) Stomatolog powinien również skontrolować uzębienie dziecka, poszukać ewentualnych defektów w szkliwie, próchnicy czy sprawdzić prawidłowość wzrostu zębów mlecznych.

Dentysta

Przed wizytą upewnijmy się, że lekarz którego wybraliśmy jest nie tylko specjalistą dziecięcym, ale też ma tzw. podejście i cierpliwość do takich maluszków. Wizyta powinna przebiegać spokojnie, nie wywołując negatywnych skojarzeń w przyszłości. Wielki fotel, lampa, fartuch mogą wzbudzać niepokój. Dlatego jeśli dziecko jest starsze dobrze jest opowiedzieć wcześniej co może go spotkać podczas wizyty czy nawet pokazać odpowiednie książeczki ilustrujące uśmiechnięte dzieci w gabinecie. Możemy też pobawić się w domu jednocześnie ćwicząc otwieranie buzi („AAAA”). Starajmy się dobrać tak godziny wizyty, aby nie kolidowały z drzemką czy posiłkiem dziecka.

A co najważniejsze NIGDY nie straszmy dziecka dentystą żeby zniechęcić go do słodyczy. W gabinecie pozwólmy dziecku na swobodne zachowanie. Lepiej żeby dentysta kojarzył się z zabawą niż śmiertelną powagą!

Tagi: , ,

Dodaj komentarz