Pierwsza wizyta u fryzjera

Podobnie jak z każdym pierwszym razem (jak np. dentystą), tak samo z fryzjerem jest wiele metod ułatwiających dziecku odnalezienie się w nowej sytuacji. Niektórzy rodzice idą na żywioł i twierdzą, że lepiej nic nie mówić i pozwolić fryzjerowi obciąć dziecku włosy poprzez zaskoczenie, druga szkoła mówi o pełnym przygotowaniu dziecka do wizyty w salonie fryzjerskim.

Fryzjer - pierwsza wizyta

Przed pójściem do fryzjera z maluchem sprawdźmy sami salon lub podpytajmy znajomych. Najlepiej, aby był to salon z kącikiem przygotowanym dla małych dzieci. Na pewno dużo jest racji w takim postępowaniu, ale muszą być spełnione dwa warunki:

  • zakład musi być wyposażony w zabawki dla dzieci
  • fryzjerka musi być osobą posiadającą podejście do dzieci i umiejętności psychologiczne

Decydując się na działanie przez zaskoczenie miejmy na uwadze, że nie zawsze musi ono przynieść zadowalający efekt – dziecko może się zbuntować, uprzeć i rozpłakać. Rodzic czasami nie uświadamia sobie, jak bardzo ważne jest dla dziecka to, co do niego należy, a przecież dziecko traktuje włosy, jako część siebie.

Druga szkoła mówi o pełnym przygotowaniu dziecka do wizyty – oczywiście fryzjer również może mieć dobre zaplecze dla maluszków, ale będzie to dodatkowa atrakcja dla dziecka, a nie odwracanie jego uwagi. Dziecko może w ramach przygotowania do wizyty pobawić się „we fryzjera” – można kupić specjalny zestaw zabawek, typu „Mały fryzjer”. Można do tego salonu zapraszać lalki – na początku mama powinna wyjaśnić dziecku, na czym polega wizyta u fryzjera. Taką zabawę należy zacząć na długo przed planowaną wizytą.
Można też w ramach oswajania dziecka z obcym miejscem, pójść do fryzjera z tatą, ciocią lub starszym rodzeństwem, żeby dziecko zobaczyło, jak jego bliscy bez żadnego problemu obcinają włosy. Przy okazji wizyty w salonie fryzjerskim można pooglądać z dzieckiem katalogi z fryzurami dla dzieci i zdecydować się na jedną z nich – rzecz jasna nie będzie to skuteczne w wypadku dziecka rocznego czy niewiele starszego.

Oczywiście jest jeszcze mnóstwo kroczków i kroków, dzięki którym oswoimy dziecko z fryzjerem i obcięciem włosków – można po przyjściu do domu z wizyty u fryzjera z kimś z rodziny, narysować z dzieckiem całą historyjkę o wizycie u fryzjera etc. Warto też dziecku pokazać, że ucięcie pasemka włosów nie boli – czasami wycięte przez mamę pasemko uspokaja dziecko.

Tagi: ,

,

Dodaj komentarz