Podróżowanie w ciąży

Długo wyczekiwane wakacje, możliwość zmiany otoczenia, oderwanie się od rzeczywistości,  to oczywiście aspekty przemawiające za wyjazdem. Ciąża to dar, a nie choroba, możemy ją spędzić przyjemnie i ograniczyć jej dolegliwości, byle naszym planom towarzyszyła odrobina rozsądku. Każda kobieta przechodzi ciążę na swój indywidualny sposób. W zależności od tego czy jest to pierwsza ciąża, czy kolejna, pojedyncza, czy mnoga, możemy  spodziewać się pewnych reakcji naszego organizmu, możemy przewidywać pewne sytuacje i dostosować nasze plany wyjazdowe do naszych potrzeb. Najlepszym okresem wybranie się w podróż jest drugi trymestr ciąży, kiedy nie jesteśmy obciążone uporczywymi dolegliwościami. Pierwszy trymestr jest charakteryzuje się wzmożonym odczuwaniem nudności, pojawiają się wymioty, omdlenia. Trzeci z kolei odznacza się wyrywaniem kartek z kalendarza, moszczeniem gniazda, robieniem zakupów i przygotowaniem do porodu. W trzecim trymestrze siedzimy już na walizce i wyczekujemy rozwiązania, dlatego dalekie podróże mogą jedynie wprowadzić nas w stan podenerwowania i obaw.

Podróżowanie w ciąży

Podróżowanie w ciąży

Przeciwwskazania do podróży

Stanowczo odradza się podróżowania kobietom w ciąży, które cierpią na astmę, nadciśnienie, anemię, niewydolność nerek, cukrzycę, lub choroby serca. Nie powinny też podróżować kobiety w grupie tak zwanego podwyższonego ryzyka, czyli kobiety które w przeszłości poroniły, u których występował przedwczesny poród, oraz ciężarne po 35 roku życia.

Przygotowania do podróży

Kobieta, która zdecyduje się na wyjazd w ciąży powinna poczynić odpowiednie przygotowania, tak aby nie dać się zaskoczyć w żadnej sytuacji. Oczywiście podstawa to ubezpieczenie. Standardowe ubezpieczenie nie wlicza kosztów podróży do szpitala, czy powrotu z noworodkiem do domu. Warto więc wykupić dodatkową ochronę. Koniecznie musimy też mieć z sobą pełną dokumentację medyczną, w tym: kartę ciąży, informacje o grupie krwi, oraz kontakt do lekarza prowadzącego ciążę. Przezorna mama powinna wydrukować sobie listę z adresami placówek medycznych dostępnych w nowym miejscu pobytu. Trzeba upewnić się czy w razie niespodziewanej sytuacji bezzwłocznie otrzymamy fachową pomoc i opiekę. Warto zadbać też o drobniejsze sprawy, ale niemniej ważne, skompletowanie turystycznej apteczki medycznej zawierającej witaminy prenatalne, talk, termometr, sole nawadniające doustne, paracetamol i krem do opalania z wysokim filtrem.

Kraje egzotyczne

Jeżeli wybieracie się do krajów egzotycznych upewnijcie się, że nie panuje tam epidemia choroby zakaźnej. Jeżeli istnieje ryzyko zachorowania na gruźlicę ciężarna przed wyjazdem powinna poddać się testom odpornościowym na prątki gruźlicy. Gdy w rejonie występuje ryzyko zachorowania na malarię zalecane jest przyjmowanie chlorochiny. W niektórych krajach można zarazić się żółtą febrą, i te rejony kategorycznie powinny być omijane przez kobiety w ciąży. Jeżeli jednak ciężarna mimo wszystko zdecyduje się na tak ryzykowny wyjazd, konieczne jest szczepienie jak ma to miejsce w przypadku grypy.

Środek transportu

W dalekie podróże najlepiej zdecydować się na samolot. Ciężarne przed 36 tygodniem ciąży mogą bez obaw korzystać z samolotu, o ile nie występują dodatkowe przeciwwskazania medyczne. Niektóre linie lotnicze wymagają zgody na lot podpisanej przez lekarza prowadzącego ciążę. Inne kompletu badań, lub dokumentacji medycznej stwierdzającej grupę krwi. W przypadku lotów międzynarodowych przewoźnik może nie zezwolić na lot kobiecie powyżej 32 tygodnia ciąży. W przypadku mniejszych odległości wygodnym może okazać się pociąg lub samochód. Ważne aby kobieta ciężarna miała wygodne miejsce, gdzie może komfortowo spędzić drogę, oraz ma możliwość rozprostowania kości lub spaceru co pół godziny.

Jeżeli kobieta źle znosi ciążę to lepiej pozostać w domu. Wyjazd na siłę nie przyniesie odpoczynku, więc może warto z podróżami poczekać na dziecko.

Tagi:

, , , , ,

Dodaj komentarz