Problemy z zajściem w ciążę

Ciąża to dar, który powinniśmy docenić tym bardziej, że co piąta para w Polsce starająca się o dziecko ma problem z zajściem w ciążę. Problem ten z roku na rok się pogłębia, i nie prawdą jest, że niemożność zajścia w ciążę obciąża głównie kobietę. W rzeczywistości w przynajmniej połowie par nieskutecznie starających się o dziecko, wina leży po stronie obydwojga partnerów. Z obserwacji wynika nawet, że częściej problem niepłodności dotyka mężczyzn niż kobiet. Przyczynę bezpłodności stwierdza się u 90 procent par, 10 proc. pozostaje bez wyjaśnienia przyczyny bezpłodności.

Problemy z zajściem w ciążę

Problemy z zajściem w ciążę

Przyczyny bezpłodności

Odpowiedzialny za powyższy stan rzeczy jest nieprawidłowy tryb życia. Szczególnie mężczyźni nie stosujący się do zaleceń zdrowej diety, oraz prowadzący siedzący tryb życia narażeni są na zanik płodności. Zawód kierowcy spędzającego 10 godzin na dobę w trasie stanowi osobliwy przykład potwierdzający tezę. Ryzyko bezpłodności pogłębia się z wiekiem. Pary w wieku poniżej 30 lat powinny  zgłosić się do kliniki leczenia bezpłodności po okresie około roku bezskutecznych starań. W przypadku osób z grupy pomiędzy 30 a 39 rokiem życia, należy szukać pomocy w klinice już po sześciu miesiącach starań. U osób powyżej 40 roku wskazanie leczenia jest jak najszybsze. Główne przyczyny bezpłodności:

  • wiek – wiąże się z uszkodzeniami chromosomalnymi w komórkach z upływem czasu
  • waga – może dotyczyć zbyt niskiej lub też zbyt wysokiej masy ciała
  • wysiłek – zbyt intensywne ćwiczenie i forsowanie organizmu
  • praca zawodowa – niesprzyjające warunki pracy w otoczeniu substancji toksycznych, wysokich temperatur, nadmiernego stresu
  • styl życia – papierosy, alkohol, nocny tryb życia, brak aktywności fizycznej
  • zakażenie chlamydią trachomatis
  • czynniki emocjonalne – zwłaszcza u kobiet stany depresyjne mogą powodować zmiany hormonalne

Leczenie i profilaktyka

Skuteczny wpływ na płodność ma zdrowa zbilansowana dieta, oraz regularna aktywność fizyczna. Należy po prostu dbać o siebie. Kategorycznie trzeba odstawić papierosy, ograniczyć alkohol, zadbać o więcej ruchu i relaksu. Ważny jest też wypoczynek, sen i umiejętność radzenia sobie ze stresem. Jeżeli jednak te naturalne sposoby nie przynoszą większych rezultatów, to należy szukać pomocy w jednej z klinik leczenia bezpłodności. Trzeba zdać sobie sprawę, że skuteczność powodzenia rośnie znacznie dzięki wykorzystaniu wczesnych metod diagnostycznych i terapeutycznych. Na uwagę zasługuje zapłodnienie pozaustrojowej, czyli tak zwane in-vitro. Metoda być może nie idealna, ale skuteczność renomowanych klinik oscyluje w granicach 45 procent dla par które zdecydowały się na proces leczenia. Niestety nie wszystkim się udaje, dlatego pamiętajmy aby dbać o swoje zdrowie ponieważ ma on znaczny wpływ na nasze możliwości rozrodcze.

Tagi: , ,

Dodaj komentarz