Przytulanie dziecka ważnym elementem jego rozwoju

Przytulanie dziecka ma ogromne znaczenie dla jego prawidłowego rozwoju psychofizycznego. Dotyk stanowi pierwszy bodziec poznawczy, z którym dziecko ma kontakt zaraz po przyjściu na świat. Wbrew obiegowej opinii niektórych matek, że czułość jest objawem słabości, która przekłada się na dziecko, powodując jego późniejsze nieprzystosowanie do otaczającego je brutalnego świata.

Przytulanie

Przytulanie

Dziecko jeszcze w łonie matki zaczyna odczuwać ciepło płynów płodowych, ścisk ścianek macicy, i miarowe kołysanie w czasie poruszania się kobiety. Niemowlę utożsamia tulenie rodzica przede wszystkim z bezpieczeństwem. Dzięki temu nie powoduje nim lęk przy poznawaniu otoczenia. Dziecko jest pewniejsze siebie, łatwiej nawiązuje kontakty społeczne, przy czym rozbudza w sobie ciekawość i sposób abstrakcyjnego myślenia. Naukowcy udowodnili również, że ten prosty gest troski powoduje wydzielanie się w mózgu oksytocyny, zwanej także hormonem przywiązania.

Oksytocyna oddziałuje na ciało migdałowate mózgu, które to odpowiedzialne jest za przetwarzanie bodźców emocjonalnych, oraz budowę więzi międzyludzkich. Dodatkowo przytulanie powoduje wydzielanie się w mózgu endorfin, które odpowiadają za odczuwanie przyjemności, wzmacniają układ immunologiczny, oraz uśmierzają odczucie bólu. Dlatego gdy podczas raczkowania dziecko przewróci się, uderzy główką o podłogę, to zaraz wyciąga rączki do rodziców w oczekiwaniu na rychłe przytulenie i współczucie. Udowodniono, że dzieci nie przytulane przez rodziców wolniej się rozwijają, wolniej rosną i gorzej przybierają na wadze. Obserwuje się wśród takich dzieci stany lękliwe, niską samoocenę, problemy z koncentracją i abstrakcyjnym myśleniem. Dzieci te zdecydowanie rzadziej wychodzą z inicjatywą poznawania otoczenia. Często też sprawiają wrażenie zamkniętych w sobie, osamotnionych, a w późniejszym życiu są bardziej podatne na uzależnienia.

Bardzo ciekawe jest to, że naukowcy na podstawie przeprowadzonych licznych eksperymentów zaobserwowali brak efektu ukojenia w przypadku tulenia dziecka przez osobę nie posiadającą z nim żadnej więzi emocjonalnej. Jednym słowem przytulane dziecko ma większą szansę wyrosnąć na silnego i zrównoważonego człowieka. Inwestycja w przytulanie przyniesie relatywne korzyści dla rodzica. Zaszczepienie tego odruchu również ma kojący wpływ na nerwy dorosłego. Dopiero przez otoczenie dziecka troską i okazywaną miłością można mówić o jego wychowaniu, a nie jedynie odchowaniu.

Światowy Dzień Przytulania ustalony został na 31 stycznia. Polska dodatkowo ma swój własny dzień przytulania 24 czerwca. Warto obchodzić obydwa i dawać radość swoim bliskim

Tagi: , ,

Dodaj komentarz