Rzeczy, które powinnyście kupić przed porodem – cz. I – PIELĘGNACJA

Wyprawka do szpitala

Wyprawka do szpitala

Do macierzyństwa warto się przygotować nie tylko od strony psychicznej, ale także od tej technicznej. Jeśli spodziewasz się niebawem powitać na świecie Waszego maluszka, zabezpiecz się w niezbędne rzeczy, które będą potrzebne w tych pierwszych kilku tygodniach. Po urodzeniu nie będzie czasu, ani głowy do latania po sklepach.  Poniżej pomocnicza lista artykułów pielęgnacyjnych:

Pielęgnacja:

 • pieluszki jednorazowe – jest wielu producentów pieluszek, a ich produkty różnią się od siebie jakością i ceną. Ponieważ nie możesz mieć pewności, które będą najbardziej odpowiednie dla Twojego dziecka, to lepiej nie rób zbyt dużych zapasów. Kup dwie paczki od różnych firm, przetestuj w praktyce i wybierz co najlepsze.
 • chusteczki – mogą być  nawilżane aloesem, wyciągiem z nagietka, balsamem rumiankowym lub oliwką. Zwracajcie uwagę aby nie miały w składzie mocnych substancji czyszczących. Czasami te chusteczki dla niemowlaków bardziej nadają się do czyszczenia mebli.http://www.webmama.com.pl/chusteczki-niemowlat/.
 • pieluszki tetrowe i flanelowe – najlepiej kupić od razu 10 sztuk. Przydają się w prozaicznych czynnościach, jak choćby na spacery, czy do lekarza.
 • wanienka – dobrze kupić wanienkę ze stojakiem, oszczędzicie swój kręgosłup. Niektóre wanienki wyposażone są dodatkowo we wkłady podtrzymujące dziecko w kąpieli.
 • termometr do wody – szykowanie kąpieli to zajęcie dla facetów. Trzeba nosić ciężką wanienkę wypełnioną wodą. Przyda im się na początek drobna pomoc, mierzenie na łokieć może im nie wychodzić.
 • płyn do kąpieli – skóra niemowlęcia jest dwa razy cieńsza niż u dorosłego człowieka. Specjalny płyn do kąpieli chroni przed jej nadmiernym wysuszaniem, do tego zmiękcza i natłuszcza naskórek.
 • sól fizjologiczna – kilka fiolek zawsze w szufladzie na podorędziu. Pamiętajmy aby przemywać oczy dziecku kierując wacik nasączony solą fizjologiczną od zewnątrz oka w kierunku nosa. Jeżeli zrobimy inaczej, cały bród zamiast zebrać na wacik to rozetrzemy po gałce ocznej.
 • duży ręcznik – tak aby łatwo owinąć całego malucha od stóp do głów. Wyjątkowo wygodne są ręczniki z kapturkiem na głowę.
 • zasypka – chroni pupę niemowlęcia przed odparzeniami. Można stosować zamiennie np. alantan w żelu lub maści, linomag.
 • szczoteczka do włosów – oczywiście tylko miękka i delikatna szczoteczka wykonana z naturalnego włosia. Szopeczkę należy utrzymywać w czystości, trzeba ją myć okresowo wodą z domieszką mydła, a następnie suszyć np. suszarką. Czesanie niemowlęcia po kąpieli spełnia rolę przyjemnego masażu, oraz poprawia ukrwienie skóry i wzmacnia mieszki włosów.
 • gruszka do nosa – tu mamy szereg rozwiązań, możemy zdecydować się na tradycyjną gruszkę, lub aspirator odciągający katar. Obecnie gruszki i aspiratory dostępne są również w wersjach elektrycznych.
 • nożyczki do paznokcie – przez pierwsze dni noworodkowi zakładamy rękawiczki i nie obcinamy pazurków. Dopiero po ok. dwóch tygodniach zaczynamy pielęgnację paznokci. Zbyt wczesne obcinanie paznokci może powodować powstawanie ropnych wykwitów na paluszkach, oraz może uszkodzić płytkę paznokcia.

Tagi:

, ,

Dodaj komentarz