Ząbkowanie a biegunka

Nasz maluszek jakoś szczególnie nie zmienił zachowania. Nie ślini się bardziej niż do tej pory, nie jest bardziej marudny czy osowiały. Dopisuje mu apetyt, pije na prawdę sporo płynów (zwłaszcza wody). Ale… od kilku dni ma biegunkę. Na początku myślałam, że zjadł coś co mogło mu zaszkodzić lub złapał jakiegoś wirusa. Jednak nic z tych rzeczy. Okazuje się, że nasz maluch tak właśnie reaguje na rosnące, kolejne ząbki. Na początku tego nie skojarzyłam. Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, że przedłużająca się biegunka może być spowodowana ząbkowaniem.

ząbkowanie

Przy pierwszych ząbkach (dolnych jedynkach) raczej nie towarzyszyły nam nieprzyjemne objawy poza częstszym marudzeniem. Tym razem było inaczej. Co robić w takiej sytuacji?

Jest kilka wskazówek, które należałoby zastosować, aby ulżyć naszemu maluszkowi. Przede wszystkim zmniejszmy mu porcje jedzenia na rzecz większej ilości picia (racjonalnie). Możemy jedzenie lub picie dodatkowo wzmocnić poprzez dodanie glukozy lub podanie odpowiedniej herbatki. Większa ilość płynów zwiększy ilość oddawanego moczu, mniej podrażnia dziąsła. Jeśli dołączą wymioty czy temperatura należy zgłosić się do lekarza. Ząbkowaniu raczej nie towarzyszy ostra biegunka, jednak warto pomóc dziecku w lepszym znoszeniu bólu i nieprzyjemnych dolegliwości.

Tagi: ,

Dodaj komentarz