Zakrztuszenie małego dziecka

Każda młoda mama choć raz znalazła się w takiej sytuacji – dziecko się krztusi, a ja nie wiem co robić, i jak mu pomóc. zakrztuszenie jest dość powszechnym zjawiskiem. Dzieci poniżej 12 miesiąca życia mają szczególną tendencję do krztuszenia. Problem ten wynika z inaczej zbudowanych dróg oddechowych, w porównaniu do dzieci starszych i ludzi dorosłych. Konstrukcja układu oddechowego u maluchów, które nie komunikują się werbalnie przypomina lejek, podczas gdy u starszych drogi te nie zwężają się ku dołowi, lecz zachowują kształt równomiernej rurki. W sytuacji krztuszenia się dziecka nie należy popadać w panikę, trzeba działać rozsądnie, ale nie wolno też jej bagatelizować, gdyż krztuszenie bywa bardzo niebezpieczne.

Zakrzuszenie

Uniknąć krztuszenia

Przede wszystkim należy podjąć wszelkie możliwe kroki aby tak sytuacja nie maiła miejsca. Ważne jest aby dziecko nauczyło się prawidłowo jeść. Najlepiej gdy podczas posiłku dziecko znajduje się w pozycji siedzącej lub półsiedzącej. Podczas karmienia nie powinno się zbytnio rozpraszać, musi być skoncentrowane na jedzeniu, wyłączamy więc telewizor i kończymy zabawy. Obserwujcie aby dziecko nie posilało się zbyt łapczywie. Napychanie policzków lub szybkie pice kaszek należy kontrolować i przerywać tak aby dziecko nabierało prawidłowych nawyków jedzenia. Wbrew przypuszczeniom najczęstszym powodem zakrztuszenia się dziecka nie jest wcale jedzenie lecz zabawki. Czytajmy więc ostrzeżenia producentów umieszczone na opakowaniach. Każdorazowo producent informuje do jakiego wieku dzieci kieruje swój produkt. Zabawa niektórymi zabawkami, które są przeznaczone dla dzieci starszych może się źle skończyć. Nasz maluch poznaje świat wszystkimi zmysłami, również przez smak. Dlatego nie omieszka spróbować odgryźć i posmakować np. jakiejś małej odstającej części z wyposażenia zabawki. Dzieci szczególnie lubują się w znajdowaniu takich przedmiotów codziennego użytku jak guziki, monety, koraliki itp. trzymajmy więc takie przedmioty w niedostępnych dla niego miejscach.

Postępowanie przy zakrztuszeniu

Przede wszystkim nie panikować. Gdy widzimy, że dziecko może wydawać dźwięki i głośno kaszlnąć to powstrzymajmy się od działania i dajmy dziecku odkaszlnąć. Jeżeli niemowlę zachłyśnie się i nie może oddychać należy położyć je brzuszkiem na swoim przedramieniu, lekko przy tym pochylając je główką ku dołowi. Należy złożyć dłoń w łódeczkę i z wyczuciem klepnąć pomiędzy łopatki. Klepnięcie powtarzamy pięć razy, aby zalegający w gardle przedmiot wypadł. Jeżeli tak się nie dzieje to odwracamy szybko niemowlę na plecy i wykonujemy pięć ucisków klatki piersiowej, używając dwóch palców wolnej ręki, w tym samym miejscu co podczas standardowej reanimacji krążeniowo-oddechowej, tuż poniżej linii międzysutkowej. Jeżeli dławi się dziecko powyżej roku, postępujemy jak w przypadku osoby dorosłej.

Źródło: medMagazyn Paweł Kawałek

Tagi:

Dodaj komentarz